- Дата на публикуване
Тоталната война
- Автор
- Име
Тотальная война
За това какво представлява тоталната война, къде Украйна направи грешки и малко за процесите вътре в украинското общество. Отдавна планирах тази тема, а ето че сега се появи и повод да я обсъдя. Всъщност, не за първи път се докосвам до този въпрос.
https://t.me/artjockey - канал на автора.
Какво е тотална война
Често под този термин се разбира война с най-решителни цели (пълно завладяване на държавата или нейното унищожение), както и използване на всички възможни методи за водене на война, като килимови бомбардировки, обсади с цел предизвикване на глад и т.н. Всъщност това е само тясното значение на този термин. Тоталната война в по-широк смисъл означава пълно въвличане на цялата воюваща нация. И понятието "нация" в този контекст е ключово.
Средновековното европейско общество, ако го опростим максимално, се деляло на тези, които орат, на тези, които се молят, и на тези, които воюват. Реалната структура била далеч по-сложна, но за разбиране на въпроса това е достатъчно. Войната, по този начин, почти винаги била отделена от обикновеното население и се смятала за дело на аристократите и професионалната военна класа. Обикновеният селянин или гражданин можел да участва във война само ако тя пряко достигнела до дома му и той се озовал в опълчението на обсаден град. В такива случаи, разбира се, всички се озовавали на стените — дори жените и децата. Отново, имало е изключения от тези правила, но тук не става дума за историята, а за принципите.
Със залеза на рицарството и края на Средновековието, за който удобно се приема битката при Павия през 1525 г., структурата на европейските армии започва да се променя. На бойното поле започват да доминират професионалните армии. Именно въз основа на опита на германските ландскнехти и швейцарските наемници, благодарение на златото от Инквизицията и американските колонии, Испания реформира армията и създава терцията.
Между другото, смъртта на рицарството беше предопределена не от появата на огнестрелното оръжие, а от професионалната пехота, която не бягала в паника при вида на конник, летящ към нея като центурион.
Това не е толкова строй, колкото социално-икономически принцип за формиране и управление на армията, който заменя остарелите феодални войски. Между другото, още един източник на вдъхновение за испанците са били римските легиони. Тоест, основата на войската се състояла от наемници, често набирани директно от мястото на формиране на армията, а ръководството ѝ било в ръцете на офицери, а не на феодали. След това в действие влизала специфична тактика заедно с нови видове въоръжение.
Следващият етап в европейската военна история е Тридесетгодишната война. По време на нея загина терцията, като последната голяма битка за този тип войски беше битката при Рокроа, показана във филма „Капитан Алатристе“. Числеността на армията продължи да расте, като започнаха да набират буквално всички. Растежът на числеността на армията доведе до специфични военни данъци, които се събирали от населението по местоположението на армията. Войната започна да засяга всички социални слоеве, тук се роди и принципът "Войната храни войната". Армията беше финансирана и нахранвана за сметка на населението на завзетите територии, а ограбените селяни нямаха къде да отидат, освен в самата армия, която постоянно се нуждаеше от хора.
Тук се ражда наемната повинност, която най-ярко се проявила в Руската империя по времето на Петър I като отговор на аналогични действия на Швеция по време на Северната война. Сега в армията служели всички: аристократите – като офицери, а селяните и гражданите – като редови войници. Срокът на службата бил пожизнен при Петър, но по-късно бил съкратен.
И този процес завършва с появата на съвременната всеобща военна повинност по време на Великата френска революция. Революцията роди понятието нация, мобилизация и повинност:
От този момент и докато враговете не бъдат прогонени от пределите на Републиката, всички французи се обявяват в състояние на постоянна мобилизация. Младите ще се бият на фронта; женените ще произвеждат оръжия и доставят храна; жените ще шият дрехи, ще се грижат за ранените в болниците; децата ще приготвят платнени превръзки от старо бельо; възрастните ще вдъхновяват войниците с храброст, омраза към кралете и идеята за единството на Републиката.
Запомнете този туит от Конвента, така да се каже, в бъдеще ще ви е полезен. А малко по-късно, през 1798 г., е приет отделен закон:
Всеки французин е войник и носи отговорност да защитава нацията.
Появата на нациите отмени сословията и уравни всички в права. Права, които породиха и задължения, като защита на собствената нация.
Война на нации
И така, преди XIX век, воювали именно армийте. Сега започнаха да воюват нациите, макар и това да бе осмислено малко по-късно. Първата съвременна война, от гледна точка на въоръженията, беше Първата световна война, а от гледна точка на социалната структура, тя се явява като пограничен конфликт между Новото време и съвременността — Френско-Пруската война.
Ето тук и възниква понятието „тотална война“, в която е ангажирано цялото общество. Ако си млад и здрав мъж, отиваш на фронта, жените, децата и старците работят за този фронт. Държавата, за времето на войната, подчинява на себе си всички сфери на човешкия живот. И ако за Първата световна война все още се водят дискусии дали тя е била тотална, то по отношение на Втората световна война няма никакви съмнения. Основните участници са били напълно ангажирани в конфликта. Всъщност, още преди началото на Втората световна война, в Германия се появява принципът „оръдия вместо масло“.
Какво предполага този принцип, мисля, че е ясно. Пълна мобилизация на цялото общество, всички ресурси на държавата и нацията за победа над врага. Абсолютна нетърпимост дори към намеци за предателство и дефетизъм. И още, тоталната война, тъй като в нея участва цялата нация, е и война срещу цялата нация, тоест и срещу цивилните, срещу тиловете. При това, в тази война оръжия не са само пушките, но и икономическо налягане, пропаганда, терор.
Тоталната война и Украйна
А сега, предлагам да преминем от философстването към реализацията на тези принципи на практика. Украинското ръководство, разбира се, осмислило опита на тоталната война и се обръщало към него още от първите часове на руското нахлуване. Помните ли, а може би някой от читателите сам е участвал, всякакви безполезни, но занимателни инициативи като търсене на диверсанти в родното село, изготвяне на бутилки с напалм, заличаване на "маркировки за бомбардировки" по улиците и покривите на домовете, плетене на маскировъчни мрежи и други подобни? Имаше дори раздаване на оръжие на всички желаещи.
Но това бързо спря, когато стана ясно, че изглежда са отблъснати. Постепенно войната отново се локализира на източните територии, обществото се отпусна, колкото по-далеч от фронта, толкова по-силно, което е естествено. Отпусна се и властта.
В крайна сметка в Украйна се създава много странна ситуация. От една страна, страната наистина води много тежка отечествена война, представителите на властта и държавната пропаганда редовно се обръщат към опита на тоталната война. В действителност обаче страната не води тотална война.
Ситуацията в украинското общество е много противоречива. От една страна, има всички признаци на такава война - ограничаване на правата и свободите на населението, подчиняване на начина на живот на интересите на войната. Това включва всеобща мобилизация, затворени граници, пълна свобода за военните комисариати при провеждане на мобилизация, „срокове за лайкове“ в социалните мрежи, забрана на свободата на медиите, вероизповеданията, закриване на политически партии и т.н. От друга страна, населението води съвсем обикновен живот, дори близо до фронта. В градовете на 20-30 км от Линията на бойните сражения (ЛБС) няма никаква война.
Тоест, в момента средният украинец, разбира се, много желае победа за "нашите момчета от ВСУ", понякога изпраща пари от заплатата си за нов сателит, дрон, пикап. И с това се приключва. Дори се появи някаква идеология, че "всеки има свой фронт". Икономически, музикален, строителен, спортен, търговски, крадлив и т.н. Това дава много удобно чувство за принадлежност, като че ли и аз воювам на страната на силите на доброто, но тъй като майка ми не ме е готвила за окопа, аз воювам на своя музикален фронт например.
И това чувство започна да се поддържа от властта. От една страна, разбира се, Зеленски понякога казва, че "се отпуснахме, трябва да се мобилизираме", но това не са нищо повече от думи. На практика обаче никой дори не се опитва да работи с обществото. Напротив, на обществото му бяха предоставени дори доста облекчения и се боят да "затягат гайките", освен тези, които вече са затегнали.
И аз не разбирам защо така? Вярваха ли в себе си след ситуативните успехи? Вярваха ли, че "заграничните помощници ще ни помогнат" и не е нужно дори да се напрягат?
Руският отговор
И ето новината, която ме подтикна отново да засегна темата, че Украйна не полага достатъчно усилия за победа и следователно едва ли ще победи.
Проектът "Схеми" на Радио Свобода, напомням, американска, а не украинска организация, публикува свое разследване, базирано на сателитни снимки:
Как Русия строи военни заводи в цялата страна.
По линка можете да се запознаете с разследването в пълния му обем. Накратко, основната му идея е, че военните заводи в Русия се строят в три смени. В разследването се демонстрират авиационни предприятия и заводи за безпилотни летателни апарати (БПЛА). Казански авиационен завод
Бих добавил, че и съществуващите предприятия на военнопромишления комплекс (ВПК) в Русия работят в три смени. Преди съм споменавал за изчисленията на броя танкове Т-90, произведени по време на конфликта, които ясно показват значителен ръст на производството. Наскоро в армията постъпи първата партида колесни гаубици "Мальва". Повече информация може да намерите тук: Regnum.
Наскоро западни журналисти също засегнаха тази тема, макар и в контекста на аргумента, че санкциите не работят.
- Русия произвежда 2 милиона снаряда годишно;
- Производството на танкове е увеличено от 100 на 200 единици годишно;
- Увеличено е производството на ракети.
Да добавим към това и факта, за който писах по-горе – при военни условия в армията се доставят нови видове въоръжения, като „Мальва“, а не само се увеличава производството на вече усвоена продукция. Мальва
И това при условие, че от руското общество не се изисква пълно включване във войната, с изключение на тези, които са засегнати от мобилизацията. Границите са отворени, може да се пътува в Европа, ако има виза и пари, или да се избяга от страната в Грузия.
Возможностите за Украйна
Украйна разполага с развита промишленост, въпреки проблемите от 90-те години, включително производство на желязо и активен военнопромишлен комплекс (ВПК). Въпреки че руските обстрели са точечни и редки, украинските власти не използват тези ресурси в пълна степен. Износът на руда е възможен, но използването на собствените заводи остава ограничено, което поставя въпроси относно стратегическия подход към индустриалната мобилизация за нуждите на войната. https://gmk.center/news/ukrainskij-gmk-v-yanvare-2023-uvelichil-eksport-zheleznoj-rudy-na-21-2-g-g/
https://gmk.center/news/ukrainskij-gmk-v-yanvare-2023-uvelichil-eksport-zheleznoj-rudy-na-21-2-g-g/
Възможно е да се изнася прокат на милиони долари.
Възможно е да се произвеждат авиамотори за турските Байрактара.
Може дори да се сглобяват водни дронове "Малюк" в секретно подземно производство.
https://www.pravda.com.ua/rus/news/2023/08/16/7415775/
Налагането на производството на дефицитни снаряди за артилерията, собствени миномети и оръдия се оказа сложно за Украйна. Въпреки това, страната е разработила собствена САУ "Богдана", а в септември беше обявено началото на серийното ѝ производство в два варианта.
От показаните снимки и видеоматериали може да се заключи, че ВСУ разполага с около 7 гаубици към момента, като се вземат предвид и произведените преди войната експериментални модели. За сравнение, договорът за производство на гаубици „Мальва“ в Русия е подписан едва през август.
Резултатът от бездействието
И какъв е резултатът? В САЩ бюджетите за Украйна вече са изчерпани, а на власт дойдоха хора, които, ако не са напълно против помощта, то са за нейното намаляване и по-строг контрол. Вече предоставената помощ не успя да окаже сериозно въздействие върху хода на войната, поне спрямо целите, заявени от Киев. Картинка оп ЛостАрмор
Обемът на помощта за Украйна значително намаля и, което е важно, се променила нейната структура. Сега Украйна получава главно остатъци и помощно въоръжение, като ПВО за защита през зимата и разходни материали. Въпреки това, дори тези доставки намаляват. Според новини от "Блумберг", ЕС не успява да изпълни плана си за изпращане на 1 милион 155-мм снарядов и е изпратил само около 30% от тях.
https://zn.ua/war/es-sushchestvenno-otstaet-ot-plana-postavki-ukraine-boepripasov-bloomberg.html
В САЩ в момента произвеждат около 30 хиляди снаряда на месец и планират да увеличат производството през следващите няколко години. Целта е да достигнат 80 хиляди на месец към края на 2024 или през 2025 година.
Можеше ли украинското производство да започне да произвежда такива снаряди за две години на война? Авторът смята, че да. Дори през лятото на 2023 година един украински депутат съобщава, че „работата върви“ и в бъдеще ще започнат производството.
https://www.rbc.ru/technology_and_media/23/07/2023/64bc70589a79472fb8226e5b
Точното количество не се споменава, но съобщава се, че през юни 2023 г. производството на снаряди е било по-голямо, отколкото през целия 2022 г., когато "производството беше малко". През лятото на 2022 г. голяма част от Украйна продължаваше да живее нормален живот, но производството на снаряди все още не беше на нужното ниво.
През лятото на 2022 г. Украйна започна разработването на "армия дронове" с подкрепата на Министерството на цифровата трансформация и на дарения от населението. Програмата постепенно премина в систематична държавна инициатива, като се докладва за напредъка й. Въпреки че Украйна бе лидер в използването на дронове и FPV камикадзе, снарядите все още не се произвеждаха в достатъчни количества.
В разказа на украинския министър се споменава, че производството на дронове е нараснало значително през годината. А на практика? Командир на рота ударни БПЛА от украинската бригада наскоро сподели, че те значително изостават по количество на FPV дроновете в сравнение с Русия. https://t.me/stranaua/128388
По неговите думи, разликата в наличието на FPV дронове е значителна, те не могат да си позволят да ги използват за барражиране и унищожаване на единични цели. В общи линии, "армията на дроновете" сякаш изчезнала. Руските производители на ударни квадрици се оплакват, че МО на РФ не изкупува продукцията им и я продават на доброволци.
Знам, че това не е съвсем така, тъй като МО РФ закупува БПЛА чрез свързани фирми, но явно не вземат целия наличен обем от пазара. Това означава, че ситуацията би могла да стане още по-лоша.
Освен политическото налягане, случи се и Израел. Да, за тези, които не знаят, от 1947 г. Израел е получил най-много пряка помощ от САЩ. Така че вероятността да ги оставят е малка, и вероятно ще поставят повече залог на Тел Авив, ако трябва да изберат между него и Киев.
Последствия
Получава се, че украинската власт, за почти 2 години война, изпуснала много време и усилия на населението, които можели да се превърнат в елементи на възможна победа. За тотална война говорели и говорят от телевизионните екрани, но не предприемат никакви действия. Разговори само за това, че "скоро ще започнем". Междувременно в Русия тихо, но на три смени, строят военни заводи, увеличават собственото военно производство и се подготвят за дълга война.
Ако сравняваме по население, в Русия войната засегнала пряко 300 хиляди души и техните семейства. В Украйна - буквално всички, като не е ясно за какво. Средният украинец все повече се дразни от действията на собствените си власти и не разбира защо му ограничават същото излизане от страната.
Ето интересни рейтинги, публикувани наскоро. Подкрепата за Върховната рада и Министерския съвет стабилно намалява и в момента е на ниво дъно, особено за парламента.
Но дори рейтингите на Зеленски падат. Още полгода до година война и тезата "боневтик" ще престане да работи.
На какво гледа населението? Разбира се, на корупцията, това отново е една от първите теми в украинските медии. Но не само това, вътрешният конфликт в украинското общество също е забележим.
В началото на месеца украински блогър в TikTok публикувал видео, в което се опитвал да говори на руски език във Лвов.
Това видео предизвика нещо като обществена дискусия (или скандал), поставяйки въпроса дали такова поведение е адекватно и дали украинското общество е наистина единно дори по време на война. В украинския интернет се появиха меми като "чому не державною" и "фортеця Львiв".
Друг скандал: Във Лвов преминала сватба на служители от прокуратурата.
Този клип провокира обществена дискусия (или, както го наричат по-неформално, „срач“) относно това дали подобно поведение е адекватно и дали украинското общество е наистина единно дори по време на война. Освен това, в украинския интернет се появиха меми като "чому не державною" и "фортеця Львiв".
След това избухна още един скандал в Лвов, свързан със сватба на служители на прокуратурата, където присъстваха местни прокурори, съдии и адвокати. Тортата на сватбата беше като на снимката.
Няколко дни по-късно се разгоря още един скандал, пак в Лвов, с друга сватба. Не толкова мащабна, но все пак скъпа и пищна сватба на един от участниците в „делото за пияни партита“, задържан в Киев тази зима за провеждане на забави, на които изпират момичета, след което ги изнасилват и споделят видеоклипове в социалните мрежи.
Този човек, докато е под гаранция, се ожени и водещ на сватбата беше украинският актьор Юрий Ткач.
Ясно е, че в Украйна няма тотална война. Как тогава да се победи Русия? Когато те имат нови Ланцети, САУ, увеличение на производството на танкове и снаряди, а в Украйна казват: "скоро ще започнем да строим заводи". Лично на мен ми е трудно да го разбера. И добре е, ако Украйна приключи като Южна Корея, но какво, ако стане като в Афганистан?
Канал на автора: https://t.me/artjockey